Around the Web

Ndonjëherë qëndrojnë përgjithmonë, një çlirim frike – Gazeta Si

“Intervistë me gazetaren  Luljeta Nalellari rreth përmbledhjes më të re me tregime “Ndonjëherë qëndrojnë përgjithmonë”.

Ndonjëherë qëndrojnë përgjithmonë – Gazeta Liberale

Në aktivitetin e promovimit të librit, të organizuar nga Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit, në Qendrën Social Kulturore “Forum”, autori diskutoi mbi vështirësitë e të shkruarit, ndikimet dhe zgjedhjet letrare lidhur me përmbledhjen e tij më të re me tregime të thrillerit, fantastikes dhe horrorit.

Totem – Enkelejd Lamaj, shkrimtari unik në letërsinë thriller në Shqipëri

Në studion e RTV Ora Tobias Xhaxhiu intervistoi shkrimtarin unik të letërsisë horror dhe thriller në Shqipëri, Enkelejd Lamaj.

“Në Radio” @ Radio Tirana 

“NË RADIO” me gazetarin Andri Xhahu – Rreth përmbledhjes më të re me tregime “Ndonjëherë qëndrojnë përgjithmonë”.

Enkelejd Lamaj: Për realitetet e pajetuara ende

Me Enkelejd Lamajn shkrimtarin e letërsisë thriller, në një rrëfim mbi frikën dhe letërsinë e re shqipe sot.

Ajo e errëta – Klubi i librit “Republika e Librave”

Romani “Ajo e errëta” i trajtuar nga Flogerta Krypi në klubin virtual të librit “Republika e Librave”.

Një roman thriller mjaft terheqës.

Recencion – nga Xhane Imeraj.

Leximtari: Leximet e verës 2018, ja 12 romanet që rekomandojmë për pushime.

Koha e artë për të lexuar romane është gjatë verës.

Tirana Post: Verë e bukur me libra të bukur…

Dhe “Ajo e errëta” nga Enkelejd Lamaj, i fundit po jo për nga rëndësia është libri i një shkrimtari shqiptar…

Revista MAPO: Librat e pushimeve, botuesit: 10 autorët shqiptarë për stinën “e nxehtë”.

Libri “Ajo e errëta” ka një histori epike ku çdo vend ka (të paktën) një shtëpi të braktisur dhe çdo shtëpi e braktisur ka historinë e saj. Në Stora – fshat bregdetar pranë Sarandës – historia e shtëpisë së braktisur është e trishtë, e dhimbshme dhe e mbushur me terror…

Revista MAPO: ‘Ajo e errëta’ hap sytë prej zjarri… 

Ka ardhur vallë koha që një çmim të paguhet?! Dikush duhet ta zbulojë të vërtetën, përpara se të jetë tepër vonë. Sepse diku, mbi një shtrat prej hijesh, të një bote që aty është, por dhe nuk është, ajo e errëta hap sytë e saj prej zjarri. Me këtë përballje vjen romani i ri i Enkelejd Lamaj, me titullin “Ajo e errëta”, botimet “Dudaj”.Dhe “Ajo e errëta” nga Enkelejd Lamaj, i fundit po jo për nga rëndësia është libri i një shkrimtari shqiptar.

RTSH 1HD: “Mirëmëngjes Shqipëri” Shkruaj romane me mister… 

Intervistë në emisionin “Mirëmëngjes Shqipëri”, që çel programacionin në RTSH 1 HD, 6 qershor 2018.

BICIKLETERSIA – Rreshta mbi Pedale! Edicioni i Parë, 2014

“Na ler të shkojmë” – tregimi fitues i Edicionit.

Gazeta Bulevard: Fantazisto – horrori dukuri e re e romanit shqiptar.

Nga Vladimir MuçaManipulimi i fantazisë drejt një racionaliteti (Parafjalë refleksionesh mbi romanin “Vendi diku midis”.)

TV Klan: Takimi i pasdites – Halloween! (31 tetor 2013)

Intervistë në emisionin info-argetues nga Rudina Magjistari LIVE ne KLAN HD & TVKLAN.